zdrowieja.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

stres
Zdrowie

Jak radzić sobie ze stresem? 5 skutecznych sposobów

Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. W wielu przypadkach ma jednak bardzo negatywny wpływ na nasz organizm. Dlatego należy starać się ograniczać do minimum sytuacje stresowe, niezależnie od tego czy dotyczą one naszej pracy, czy życia rodzinnego. Jeżeli jednak zbyt często sięgamy po tabletki na uspokojenie, powinniśmy wypróbować któregoś ze sposobów, by lepiej radzić sobie ze stresem. Przedstawiamy 5 takich metod.

Długotrwały stres a tabletki na uspokojenie

W sytuacji, kiedy stres towarzyszy nam jedynie w pewnych przypadkach i nie jest nieodłącznym elementem dnia codziennego, wówczas po to, żeby nieco się wyciszyć i uspokoić, niektóre osoby sięgają na przykład po tabletki na uspokojenie. Jeżeli jednak stresujemy się każdego dnia i uczucie to przybrało już długotrwałą formę, warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ być może będziemy potrzebowali pomocy psychologa lub psychiatry, a nawet wdrożenia leczenia farmakologicznego.

Czy odpowiednia dieta może pomóc nam radzić sobie ze stresem?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że pewne produkty spożywcze, zwłaszcza te, które działają pobudzająco, nie tylko dają nam przysłowiowego kopa do działania, ale również pobudzają nasz układ współczulny. Jeżeli nadużywamy napojów energetyzujących czy kawy, możemy zacząć odczuwać długotrwały stres. Warto odstawić również alkohol. Jeśli spożywamy duże ilości cukru, po pewnym czasie może rozwinąć się u nas insulinooporność, która często jest związana z podwyższonym poziomem kortyzolu, dlatego też wówczas czujemy się cały czas zestresowani.

Jak na stres wpływa sen?

Żeby jak najlepiej radzić sobie ze stresem w ciągu dnia, powinniśmy dobrze odpoczywać nocą. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o właściwą higienę snu. Badania potwierdziły, że niska jakość snu nasila korelacje stresowe, ponieważ powoduje wydzielanie nadmiernej ilości kortyzolu. Warto więc spać przynajmniej przez 7-9 godzin dziennie, a przed snem zadbać o wyciszenie.

Jak aktywność fizyczna pomaga obniżyć stres?

Osoby, które mają problem ze stresem, powinny włączyć do swojego codziennego planu aktywność fizyczną. Regularnie wykonywane ćwiczenia aerobowe zmniejszają napięcie i poprawiają nastrój. Wysiłek fizyczny poprawia też tolerancję na bodźce stresowe, obniża poziom hormonów stresu, a także uwalnia endorfiny, czyli hormony szczęścia.

Czas dla siebie pozwala walczyć ze stresem

Warto znaleźć swój sposób na to, by radzić sobie ze stresem. Niektórzy by uwolnić się od lęku i napięcia na przykład biegają lub ćwiczą na siłowni, jeszcze inni medytują, lub stosują różnego rodzaju techniki oddechowe. Dobrym rozwiązaniem jest również rozmowa z bliską osobą, a także zapisywanie negatywnych uczuć na kartce. Kiedy będziemy do nich wracać i zauważymy, że kwestie te nie były w ogóle dla nas tak naprawdę istotne, nauczymy się nie stresować się z błahych powodów.

Materiał partnera