zdrowieja.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

Płyny do soczewek
Lifestyle

Płyny do soczewek – który wybrać i jak używać?

Nie wszystkie płyny przeznaczone do pielęgnacji soczewek są tym samym. Na rynku znajdziemy trzy podstawowe rodzaje płynów: czyszczące, dezynfekujące i wielofunkcyjne. Jak wybrać odpowiedni dla nas i jak go stosować, aby odpowiednio zadbać o soczewki?

Rodzaje płynów do soczewek

Rodzaj płynu do soczewek powinniśmy przede wszystkim dostosować do rodzaju soczewek, jakich używamy. Oto najczęściej spotykane na rynku produkty.

-Płyny czyszczące do twardych soczewek kontaktowych — służą do usuwania zabrudzeń zgromadzonych w trakcie użytkowania na powierzchni soczewek i ich przechowywania. Trzeba przy tym pamiętać, że nie usuwają one osadów białkowych. Do tego celu konieczne jest używanie oddzielnego preparatu. Płyny czyszczące nie mogą w żadnym wypadku być używane w pielęgnacji soczewek miękkich, które są obecnie najpopularniejsze.

-Płyny dezynfekujące — inaczej znane jako oksydacyjne, zawierają nadtlenek wodoru, Czyli wodę utlenioną. Dzięki temu składnikowi, płyn do soczewek dezynfekujący skutecznie usuwa drobnoustroje. Ten rodzaj płynu jest jednak najtrudniejszy w stosowaniu. Soczewki w tego rodzaju płynie muszą być przechowywanie w dedykowanym pojemniku z dyskiem kanalizacyjnym, dzięki któremu woda utleniona rozkłada się na wodę i tlen. Soczewki muszą leżeć w płynie dezynfekującym co najmniej przez 6 godzin, aby spełnił on swoją funkcję. Zaletą tego rozwiązania jest brak konserwantów w płynie, dzięki czemu może być używany przez osoby z alergiami na składniki zawarte w innych rodzajach płynów do soczewek.

-Płyny wielofunkcyjne — najpopularniejsza i najłatwiejsza w użyciu opcja do pielęgnacji soczewek miękkich. Preparaty tego typu nie tylko czyszczą soczewki z zabrudzeń, ale też usuwają osady białkowe, gromadzące się na soczewce, nawilżają ją i pielęgnują. Jeśli okulista nie wskaże przeciwwskazań do stosowania tego rodzaju płynu, płyn do soczewek wielofunkcyjny będzie najlepszym wyborem, jeśli używasz soczewek miękkich. Warto wybrać taki, który najdokładniej dezynfekuje nasze soczewki, jak wielofunkcyjny płyn pielęgnacyjny do soczewek acuvue revitalens, z technologią podwójnej dezynfekcji. Więcej o nim można przeczytać na stronie acuvue.pl.

Jak używać płynu wielofunkcyjnego do soczewek kontaktowych?

Odpowiednia pielęgnacja miękkich soczewek kontaktowych jest kluczowa dla uniknięcia podrażnień, infekcji i zachowania dobrego zdrowia naszych oczu. Będzie nam do tego potrzebny odpowiednio dobrany płyn do soczewek i specjalny pojemnik do ich przechowywania, który należy regularnie wymieniać. Podstawowe kroki to:

-dokładne umycie rąk;

-wlanie płynu do obu części pojemnika na soczewki;

-wyjęcie soczewki i ułożenie jej w wewnętrznej części dłoni;

-wkroplenie odrobiny płynu na soczewkę i usunięcie z niej zanieczyszczeń, poprzez delikatne pocieranie jej palcem przez kilkanaście sekund;

-umieszczenie soczewki w jednej z części pojemnika i zamknięcie jej;

-powtórzenie kroków z drugą soczewką.

Codzienna pielęgnacja pozwoli cieszyć się komfortowym używaniem soczewek przez cały okres ich stosowania. Zachowanie higieny soczewek jest koniecznością, aby uniknąć podrażnień i infekcji.