Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Sprawdzone sposoby jak pobudzić metabolizm

Lifestyle Data publikacji - 13 kwietnia 2021 Autor - Redakcja zdrowieja.pl
jak pobudzić metabolizm


Osoby borykające się z nadprogramowymi kilogramami często szukają informacji jak pobudzić metabolizm. Jest to istotne z punktu widzenia spalanych kalorii i dążenia do upragnionej sylwetki. Metabolizm to mechanizm polegający na trawieniu i wchłanianiu składników odżywczych z przyjmowanych pokarmów. Jego niezakłócona praca jest nie tylko wyznacznikiem zdrowia, ale również wspiera kształtowanie pięknej sylwetki oraz wpływa na dobre samopoczucie.

Jak jedzenie pobudza metabolizm?

Dla wielu wydaje się być dziwne i niezrozumiałe, że właśnie jedzenie jest najlepszym sposobem pobudzenia i przyspieszenia metabolizmu. Nasz organizm lubi regularne pory posiłków, podobny rytm każdego dnia oraz, co oczywiste, odpowiednie porcje witamin oraz składników odżywczych. Kluczem do pobudzenia metabolizmu jest więc nie tylko zmiana nawyków żywieniowych na zdrowsze, ale również troska o to, aby pory posiłków były regularne oraz aby jeść częściej, a mniej. Nie należy obciążać przewodu pokarmowego obfitym obiadem czy tłustą kolacją. Przeciążony żołądek gorzej radzi sobie z procesem trawienia, co przekłada się na pozostałe etapy metabolizmu, w tym wchłanianie. Porcje powinny być niewielkie i należy spożywać je cztery lub pięć razy dziennie. Należy dodatkowo zadbać, aby posiłki były zbudowane w taki sposób, aby znalazła się w nich cała piramida żywienia (tj. węglowodany, białka, zdrowe tłuszcze oraz warzywa i owoce – najlepiej sezonowe).

Ruch i sen jako części składowe przyspieszonego metabolizmu

Aby pobudzić i przyspieszyć trawienie, spalanie kalorii oraz wchłanianie składników odżywczych trzeba bezwzględnie się ruszać. Aktywność fizyczna może mieć różną formę: bieganie, pływanie, jazda na rowerze, fitness, siłownia czy tenis. Treningi powinny być co drugi lub trzeci dzień, maksymalnie czterdzieści minut dziennie. Równie ważny jest wypoczynek i regeneracja mięśni. Nie należy ćwiczyć codziennie i wykonywać wyczerpujących treningów, gdyż wpływa to bardzo niekorzystnie na nadnercza.
Aby metabolizm odbywał się prawidłowo niezbędna jest odpowiednia dawka spokojnego snu. Nie wolno o tym zapominać i trzeba sen traktować jako absolutną konieczność. Kiedy organizm jest zmęczony, często wyczerpany i dodatkowo zestresowany metabolizm bardzo zwalnia, co nie tylko negatywnie wpływa na proces kształtowania sylwetki, ale również na inne ważne procesy i mechanizmy zachodzące w naszym ciele.
Podsumowując, aby pobudzić metabolizm trzeba zadbać o trzy ważne obszary: zdrowe nawyki żywieniowe i regularne pory posiłków, aktywność fizyczną oraz zdrowy i spokojny sen.

Poduszki z naturalnym wypełnieniem

Redakcja zdrowieja.pl

Zdrowieja.pl to blog stworzony z myślą o wszystkich, którzy pragną żyć zdrowo, wyglądać pięknie i czuć się dobrze. Nasza redakcja to zespół entuzjastów zdrowego stylu życia, mody oraz urody, którzy z pasją dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?