Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Na czym polega septoplastyka nosa i kiedy się ją wykonuje?

Zdrowie Data publikacji - 29 kwietnia 2021 Autor - Redakcja zdrowieja.pl
septoplastyka nosa

Septoplastyka nosa to medyczna nazwa, określająca zabieg plastyki przegrody nosowej. W zależności od charakteru i złożoności skrzywienia zabieg może być wykonywany endoskopowo lub wewnątrznosowo. Na czym polega zabieg i jakie są wskazania do jego przeprowadzenia?

Krzywa przegroda – problem medyczny czy estetyczny?

Wbrew pozorom krzywa przegroda nosa to problem nie tyle natury estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotny. U pacjentów, u których jest ona krzywa obserwuje się szereg specyficznych i nawracających dolegliwości. Skrzywiona przegroda przede wszystkim powoduje trudności w oddychaniu, a także wpływa na zaleganie wydzieliny, która spływa do gardła. Taki stan może powodować nawracające choroby gardła.

Jak wygląda zabieg?

Operacja przegrody nosowej jest w zasadzie zabiegiem, który wymaga dość rozległej interwencji chirurga. Podczas zabiegu lekarz wykonuje nacięcie nosa w okolicy przedsionka. Kolejnym krokiem jest odwarstwienie błony śluzowej, dzięki czemu jest ona oddzielona od części chrzęstnej. W zależności od tego, jak bardzo przegroda była pierwotnie skrzywiona, lekarz podejmuje decyzję dotyczącą wykonania korekty chrząstki bezpośrednio wewnątrz nosa lub jej usunięciu, opracowaniu i ponownym umieszczeniu w nosie pacjenta – gdy skrzywienie jest naprawdę duże.

Jeżeli jest możliwość zabieg może zostać wykonany w oparciu o metodę endoskopową, która jest znacznie mniej inwazyjna. Tym samym okres rekonwalescencji po zabiegu jest znacznie krótszy. Zaletą zabiegu endoskopowego jest krótki okres hospitalizacji.

Sam zabieg nie trwa długo, bo zazwyczaj od 30 do 90 minut, w zależności od tego, jak bardzo złożona była występująca wada. Po zabiegu w nosie pacjenta umieszczane są specjalne tampony, które usuwane są po upływie 48 godzin od zabiegu.

Mimo że pacjent może dość szybko opuścić szpital (często już po 24 godzinach), to pełen okres powracania do formy jest dłuższy. Przez ok. tydzień powinno ograniczyć się aktywność fizyczną i postawić na wypoczynek, który wspomaga rekonwalescencję. Najlepszym wariantem jest pozostawanie w pozycji leżącej, z lekko uniesioną głową. Lekarz przeprowadzający zabieg z całą pewnością zaleci ograniczenie sportów, które mogą doprowadzić do wystąpienia urazów nosa.

Wskazania do zabiegu

Pacjent zazwyczaj decyduje się na wykonanie zabiegu, gdy występują przesłanki potwierdzające problem. Wśród nich wymienić można m.in. chrapanie, uczucie zatkanego nosa, infekcje górnych dróg oddechowych, które często nawracają, krwawienia z nosa, pogorszenie węchu, nawracające, dokuczliwe bóle głowy czy nawracający problem zatkanych uszu.

Poduszki z naturalnym wypełnieniem

Redakcja zdrowieja.pl

Zdrowieja.pl to blog stworzony z myślą o wszystkich, którzy pragną żyć zdrowo, wyglądać pięknie i czuć się dobrze. Nasza redakcja to zespół entuzjastów zdrowego stylu życia, mody oraz urody, którzy z pasją dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?