zdrowieja.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

oznaczenia na kosmetykach
Kosmetyki Lifestyle

Dlaczego warto czytać oznaczenia na kosmetykach?

Gdy wybieramy dla siebie nowe kosmetyki, bardzo często zwracamy uwagę na to, jak prezentują się wizualnie. W końcu ładne opakowania świetnie wyglądają na półce lub komodzie. Warto wiedzieć o tym, że od samego designu opakowania istotniejsze jest to, jakie znajdziemy na nim informacje. To oznaczenia na kosmetykach, które zwyczajnie trzeba brać pod uwagę, aby kupić produkt odpowiedni dla własnej skóry lub taki, który odpowiada nam pod względem filozofii życia. Brzmi górnolotnie? Nie do końca. Dla wegan to istotne, by stosować kosmetyki wegańskie, które nie zawierają w sobie żadnych odzwierzęcych składników.

Jak czytać oznaczenia na kosmetykach?

Po pierwsze na etykiecie kosmetyków znajdziemy tak zwane inci. To nic innego jak cała lista składników, które zostały wykorzystane w kosmetykach. Na górze listy mamy zawsze te, których użyto najwięcej. Drogocenne składniki w małych ilościach, często tak naprawdę śladowych, z reguły znajdują się na samej dole listy. Przyjęło się myśleć, że im krótsze inci, ten lepszy skład. Coś w tym jest, ale to nie musi być wcale regułą. Trzeba pamiętać o tym, że skład kosmetyków jest po łacinie. Dlatego też w ruch musi pójść słownik internetowy, aby dowiedzieć się, co tak naprawdę oznaczają konkretne nazwy. W języku łacińskim mamy oczywiście tylko te składniki, które generalnie pochodzą z natury, a zatem stanowią ekstrakty z różnych roślin.

Czego jeszcze dowiemy się z etykiety kosmetyków?

Na etykietach znajdują się też informacje dotyczące tego, czy kosmetyk jest na przykład ekologiczny, certyfikowany, wegański. Jeżeli takie oznaczenia znajdujemy na opakowaniu kosmetyku, możemy mieć pewność, że wybieramy rzecz najwyższej jakości. Istnieją różne certyfikaty, o które mogą zabiegać firmy produkujące kosmetyki. Warto sprawdzić w Internecie, co oznacza dane oznaczenie. Jak wspominano powyżej, coraz więcej kosmetyków jest oznaczonych jako produkty dobre dla wegan. Co oznacza to w praktyce? To informacja, że produkt nie zawiera składników pochodzących od zwierząt, na przykład miodu, a także nie był testowany na zwierzętach.

Dlaczego warto czytać oznaczenia na kosmetykach?

Dlaczego warto szczegółowo studiować informacje zawarte na etykiecie kosmetyku, a także jego skład? Po to, aby dobrać kosmetyk dobry dla siebie. Dzięki temu można uniknąć rozczarowań. Poza tym ma się też większą świadomość dotyczącą tego, z czego został wyprodukowany kosmetyk. Dla wielu konsumentów istotne jest to, aby wybierać kosmetyki ekologiczne, które nie zawierają w swoim składzie wielu konserwantów i sztucznych składników.