zdrowieja.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

rozdwajające się paznokcie
Lifestyle Uroda

Rozdwajające się paznokcie – przyczyny problemu i sposoby leczenia

Zadbane dłonie to duży atut, jednak wiele osób boryka się z problemem rozwarstwiających się paznokci. Skutkuje to nie tylko nieestetycznym wyglądem, ale też dyskomfortem. Z czego wynika taka nieprawidłowość? Co stosować na rozdwajające się paznokcie?

Rozdwajające się paznokcie – charakterystyka

Paznokcie to osłony rogowe palców. Ich główną rolą jest ochrona przed czynnikami mechanicznymi. Ponadto pełnią one funkcje obronne i ułatwiają wykonywanie wielu manualnych czynności związanych m.in. z drapaniem czy chwytaniem. U niektórych osób pojawiają się jednak nieprawidłowości ich budowy, które dotyczą rozwarstwiania płytki. Rozdwajające się paznokcie mogą utrudniać funkcjonowanie, powodować nieprzyjemne doznania, a przede wszystkim znacznie pogarszają ogólny wygląd dłoni. Choć na uszkodzenie płytki najczęściej skarżą się kobiety, to problem dotyczyć może każdego człowieka, bez względu na wiek i płeć, w tym również dzieci.

Przyczyny rozdwajania paznokci

Powodów rozwarstwiania się paznokci jest wiele. Bardzo często, zwłaszcza w przypadku dzieci, powodem tego jest aktywność i wynikające z niej urazy płytki. Również dorośli podczas wykonywania rozmaitych czynności narażeni są na tego typu uszkodzenia. Rozdwajające się paznokcie bardzo często wynikają z osłabienia organizmu na skutek np. złej diety czy niedoboru witamin i minerałów. Problem powstaje też z powodu niedostatecznej pielęgnacji dłoni. Brak systematycznego stosowania kremów nawilżających często prowadzi do rozwarstwiania się płytki. Warto pamiętać, że znaczenie ma również obgryzanie paznokci lub nieodpowiednie ich piłowanie. Problem niejednokrotnie występuje w wyniku narażenia dłoni na kontakt z mrozem, detergentami czy silnym zmywaczem zawierającym aceton. Przyczyną rozdwajających się paznokci mogą być też choroby, np. anemia, stany zapalne, łuszczyca, grzybica, schorzenia tarczycy, dna moczanowa, zmiany hormonalne i odwodnienie.

Rozdwajające się paznokcie – co robić?

Na rozdwajające się paznokcie należy zastosować preparaty wzmacniające płytkę. Odżywki w różnej formie można kupić w drogeriach i aptekach. Dodatkowo warto pamiętać o nawilżaniu rąk kremem, serum lub olejkami. Niezbędna jest odpowiednia dieta, picie wody, wysypianie się. Dłonie należy też chronić przed chłodem, środkami chemicznymi i urazami mechanicznymi. Podczas porządków warto nakładać na nie gumowe rękawiczki. Osoby obgryzające paznokcie muszą pozbyć się szkodliwego nawyku. Trzeba także pamiętać o odpowiednim sposobie piłowania płytki. Używanie w tym celu metalowych pilników nie jest wskazane.