Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Brak apetytu u dziecka – najczęstsze przyczyny

Lifestyle Data publikacji - 10 marca 2021 Autor - Redakcja zdrowieja.pl
brak apetytu u dziecka


Dla większości rodziców brak apetytu u dziecka wywołuje niepokój. Przyczyn niechęci do jedzenia może być wiele – wśród nich można wymienić choroby, ale także niewłaściwe nawyki żywieniowe czy stres.

Schorzenia, alergie, pasożyty

Brak apetytu u dziecka często jest efektem chorób. Objaw ten zwykle pojawia się przy infekcji. Przeziębiony maluch może dodatkowo mieć inne symptomy, np. katar, gorączkę, kaszel, senność, apatię. Brak apetytu towarzyszy także problemom żołądkowym, anemii, zakażeniom układu moczowego, a w przypadku niemowląt również ząbkowaniu. Coraz więcej dzieci cierpi także na alergię pokarmową. Uczulenie na np. mleko, jaja czy cytrusy może wywoływać brak apetytu. Dość powszechną obecnie przyczyną problemu jest też nietolerancja glutenu objawiająca się szeregiem uciążliwych dolegliwości, takich jak bóle brzucha, kłopoty z prawidłowym wypróżnianiem, wzdęcia czy biegunki. Jeśli dziecko nie chce jeść przez dłuższy czas, a nie pojawiają się żadne dodatkowe objawy, warto zrobić badania pod kątem obecności pasożytów w organizmie, np. glisty ludzkiej czy owsików.

Styl życia

U bardzo wielu dzieci brak apetytu wcale nie wynika z problemów zdrowotnych. Często powodem niechęci do jedzenia jest podłoże psychiczne. Stres wynikający z sytuacji w przedszkolu, szkole czy domu może skutecznie hamować apetyt. Warto zwrócić też uwagę na to, jak przebiega spożywanie posiłków. Wielu rodziców wykazuje w takich momentach dużą nerwowość z powodu np. marudzenia malucha czy zbyt powolnego jedzenia. Należy pamiętać, że posiłek to czas, w którym należy zachować spokój. Trzeba też przyjrzeć się nawykom żywieniowym. Bardzo często brak apetytu u dziecka to skutek np. jedzenia kalorycznych przekąsek między posiłkami. W takiej sytuacji maluch zwyczajnie nie ma już ochoty na obiad czy kolację. Jadłospis warto komponować tak, aby dieta była nie tylko zbilansowana, ale także zgodna z kulinarnymi upodobaniami dziecka.

Dziecko nie chce jeść – co robić?

Gdy brak apetytu u dziecka trwa długo lub zauważalne są te inne, niepokojące objawy, należy skonsultować się z pediatrą. Lekarz na podstawie badań ustali, czy powodem problemu nie jest np. infekcja czy pasożyty. Brak apetytu u dziecka, które nie jest chore, można wyeliminować zmianą nawyków żywieniowych. Konieczne jest ograniczenie słodyczy, fast foodów, napojów z dużą ilością cukru. Na pewno nie należy zmuszać do jedzenia ani stosować w tym zakresie kar. Warto natomiast zachęcać np. wspólnym gotowaniem czy atrakcyjną formę podanych posiłków. Należy też wyeliminować sytuacje stresowe, za to zwiększyć okazje do aktywności ruchowej dziecka.

Nowoczesny sprzęt okulistyczny

Redakcja zdrowieja.pl

Zdrowieja.pl to blog stworzony z myślą o wszystkich, którzy pragną żyć zdrowo, wyglądać pięknie i czuć się dobrze. Nasza redakcja to zespół entuzjastów zdrowego stylu życia, mody oraz urody, którzy z pasją dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?