Wysoka gorączka jest znakiem od organizmu, że dzieje się w nim coś złego. Tymczasem właściwa temperatura informuje, że metabolizm oraz poszczególne procesy immunologiczne przebiegają w organizmie w prawidłowy sposób. Co zatem może oznaczać długotrwała gorączka oraz jak skutecznie z nią walczyć?
Jakie są przyczyny wysokiej gorączki?
Właściwa temperatura ciała jest zależna od kilku istotnych czynników. Pośród wielu z nich można wymienić wiek. Zazwyczaj bywa tak, że małe dzieci mają nieco wyższą ciepłotę ciała od osób starszych. Wysokość temperatury jest także zależna od pory dnia oraz stopnia aktywności fizycznej i umysłowej. Nie bez znaczenia jest też gospodarka hormonalna.
Fizjologiczne przyczyny podwyższenia temperatury ciała to: ciąża, wysiłek fizyczny, procesy trawienne oraz owulacja. Z kolei o wysokiej gorączce można mówić wówczas, gdy termometr wskazuje powyżej 38 stopni Celsjusza. W zależności od przyczyny może ona być stanem przejściowym lub być utrzymywać się przez dłuższy czasu.
Wysoka gorączka to najczęściej objaw wielu chorób wywołanych przez: wirusy, bakterie, odczyn zapalny występujący w organizmie, pasożyty lub reakcję alergiczną. Ponadto wysoka gorączka może wiązać się z działaniem niepożądanym zażywanych leków lub być wynikiem odwodnienia czy osłabienia.
Wysoka gorączka a poważne choroby
Wysoka temperatura utrzymująca się przez dłuższy czas może też być oznaką chorób autoagresywnych, zaburzeń endokrynologicznych oraz białaczki czy guza mózgu. Pośród poważnych chorób, które objawiają się zazwyczaj długotrwałą, wysoka gorączką można także wymienić gruźlicę.
Warto pamiętać o tym, że nawet wówczas, gdy nie dolega nam nic innego, to wciąż utrzymująca się wysoka gorączka może być objawem poważnej choroby. Nie warto zatem nigdy zbyt długo czekać, tylko czym prędzej skonsultować się z lekarzem w celu diagnostyki oraz ustalenia przyczyny występowania wysokiej temperatury.
Kiedy trzeba zbijać wysoką gorączkę?
Temperaturę od 37,3 do 38 stopni Celsjusza określa się jako stan podgorączkowy. Z kolei za gorączkę uważana jest temperatura powyżej 38 stopni Celsjusza. Niemniej temperatura do 39 stopni Celsjusza, określana jest jako gorączka lekka. Temperatura od 39 stopni Celsjusza do 40 stopni Celsjusza uważana jest za gorączkę umiarkowaną. Z kolei temperatura powyżej 40 stopni Celsjusza uważana jest za bardzo wysoką gorączkę.
Warto pamiętać o tym, aby po preparaty przeciwgorączkowe sięgnąć dopiero przy temperaturze przekraczającej 38 stopni Celsjusza. Nie trzeba jednak zbijać jej całkowicie. Wskazane jest jej obniżanie do stanu podgorączkowego, który to nie stanowi zagrożenia dla zdrowia oraz życia człowieka.