Ciąża to szczególny stan, w trakcie którego wiele produktów jest zakazanych lub rekomendowane są w znacząco mniejszych ilościach. Bardzo często kobiety boją się, że zaszkodzą swojemu dziecku i niepotrzebnie rezygnują z wielu dań czy napojów, które okazują się być wartościowe. Dlatego tak ważna okazuje się podstawowa wiedza dotycząca produktów i napojów bezpiecznych oraz tych, które faktycznie mogą stwarzać zagrożenie. W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się najpopularniejszemu napojowi, czyli herbacie. Czy herbata w ciąży jest bezpieczna? Jaki rodzaj herbaty wybrać i jak często ją pić?
Rodzaje dozwolonych herbat w ciąży
W ciąży nie trzeba rezygnować z ulubionej czarnej herbaty, ale z uwagi na zawartość kofeiny należy ją znacząco ograniczyć. Czarna herbata zawiera tzw. teinę, która działa pobudzająco i w większych ilościach może negatywnie oddziaływać na płód, a nawet prowadzić do poronienia. Co więcej, czarna herbata stosowana w dużych ilościach i często, spowalnia przyswajanie witamin i minerałów oraz prowadzi do ich wypłukania. Mowa tutaj o żelazie, wapniu czy, tak ważnym w ciąży, kwasie foliowym.
Z podobnym dylematem borykają się miłośniczki zielonej herbaty. Tutaj zdania są podzielone i wokół zielonej herbaty narosło sporo kontrowersji. Podobnie jak czarna, również zielona herbata zawiera działającą pobudzająco teinę, jednak jest ona uwalniana wolniej, przez co nie oddziałuje na organizm z taką samą intensywnością. Należy również dodać, że zielona herbata także przyczynia się do wypłukiwania witamin i minerałów (w tym kwasu foliowego), co może mieć przykre konsekwencje zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Dużym atutem zielonej herbaty jest to, że zawiera ona więcej dobroczynnych składników niż herbata czarna (mowa tutaj o wolnych rodnikach, żelazie czy cynku).
Jedną z najbardziej bezpiecznych rodzajów herbaty dla kobiet ciężarnych jest czerwona herbata. Nie zawiera teiny ani garbników. Działa wyciszająco i uspokajająco oraz jest świetnym antidotum na poranne nudności, które są zmorą wielu kobiet w ciąży. Herbatę czerwoną można pić bez żadnych ograniczeń również podczas karmienia piersią. Duża zawartość żelaza sprawia, że regularne picie czerwonej herbaty znacząco podnosi jego poziom, co jest niezwykle ważne w trakcie ciąży.
Zakazane herbaty w ciąży
W ciąży nie należy pić herbat ziołowych, a jeśli już to tylko pod kontrolą lekarza. Zioła wykazują bardzo silne działanie na ludzki organizm i z tego powodu są z powodzeniem stosowane w wielu poważnych chorobach. Oczywiście część ziół ma działanie dobroczynne również w ciąży (np. pokrzywa), ale nie należy ich stosować na własną rękę i bez odpowiedniej wiedzy w tym zakresie.