zdrowieja.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

domowy płyn do dezynfekcji
Lifestyle Porady

Jak przygotować domowy płyn do dezynfekcji?

Żyjąc w bardzo ciężkim czasie pandemii, trzeba stosować się do różnych ustalonych przez sanepid zasad. Należy do nich między innymi bardzo dokładna higiena rąk za pomocą specjalnego płynu. W sklepach albo urzędach znajduje się on tuż przy wejściu, ale warto mieć go również w domu. Co ciekawe, niekoniecznie taki żel musimy kupić w aptece. Dlaczego? Bo możemy sami zrobić tańszy, równie skuteczny, domowy płyn do dezynfekcji.

Kiedy powinno używać się żelu do dezynfekcji?

Odpowiedź na to pytanie nie jest skomplikowana. Koronawirus czai się niemal wszędzie, zawsze gotowy do ataku. Dlatego płyn stosuje się obecnie za każdym razem, gdy mamy kontakt z różnymi przedmiotami w sklepach. Dzięki niemu unikniemy zarażenia i ochronimy nasze zdrowie także przed innymi chorobami niż COVID-19, chociażby zwykłą, znaną do wielu lat, grypą.

Wirusy są na szczęście wrażliwe na działanie środków przeznaczonych do dezynfekcji rąk. Giną natychmiast po bezpośrednim zetknięciu się z nimi. Najlepsze w swoim zadaniu okazują się tutaj wszelkie żele powstałe na bazie wody utlenionej, alkoholu oraz chloru. Z kolei do odkażenia skóry nie tylko na dłoniach, ale również na innych częściach ciała warto użyć roztworu, w którego skład wchodzą dodatkowo jod oraz nadtlenek wodoru.

Naturalny i domowy płyn do dezynfekcji – przepis

Przejdźmy zatem do głównego tematu tego artykułu. Najważniejsze, że samo przygotowanie odbywa się bardzo łatwo i szybko. Wystarczy mieć pod ręką: wodę (albo ewentualnie żel z aloesu), jakiś olejek antywirusowy (np. lawendowy albo herbaciany) oraz tak zwany alkohol izopropylowy o dużym stężeniu. Gdy już zbierzemy te składniki, pora wykonać poszczególne czynności, które opiszemy ogólnie poniżej.

Pierwsze zadanie polega na tym, że do czystej buteleczki (dobrze, jeśli będzie ona mieć dozownik) wlewamy alkohol do poziomu 75%. Następnie dodajemy maksymalnie kilkanaście kropel olejku, który koniecznie musi być nierozcieńczony (tzn. bez żadnych widocznych dodatków). Jeszcze nie mieszamy, bo pozostało dołożyć ostatnie składniki, a więc dolać wodę lub żel aloesowy (dla stworzenia gęstej konsystencji). Dopiero po tej czynności, za pomocą odkażonej łyżki, całość rozrabiamy. Oczywiście w taki sposób, aby poszczególne elementy się połączyły.

I gotowe! Wykonanie owej substancji jest faktycznie proste. Mamy więc płyn do dezynfekcji rąk o dość wysokiej jakości, który bardzo szybko schnie. Można go bez problemu stosować codziennie. Jednak zanim to zrobimy, należy intensywnie potrząsać tą buteleczką.