Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Leki na ból i gorączkę u dzieci

Zdrowie Data publikacji - 29 grudnia 2022 Autor - Redakcja zdrowieja.pl
Leki na ból i gorączkę

Dzieci, szczególnie niemowlęta i kilkuletnie maluszki, potrafią bardzo źle znosić nawet niewielki wzrost temperatury. Co więcej, gorączka pojawiająca się w małych dzieci potrafi być naprawdę niebezpieczna. Dlatego też, jeżeli zauważysz, że temperatura twojej pociechy wzrosła, nie zwlekaj z podaniem jej odpowiednich leków.

Gorączka u maluchów – objawy

Dziecięcej gorączce zwykle towarzyszą następujące objawy – przyspieszony oddech, zmęczenie, rumieńce, rozgrzane czoło, dreszcze, wzmożona potliwość oraz szkliste oczy. Jeżeli zauważysz u swojego dziecka wymienione objawy, koniecznie zmierz mu temperaturę. Jeżeli gorączka będzie niebezpiecznie wysoka, koniecznie podaj mu odpowiednie leki. Jeśli natomiast podwyższenie temperatury będzie nieznaczne – poczekaj, delikatnie podniesiona temperatura to znak, że organizm walczy z jakąś infekcją. Przy stanie podgorączkowym zwykle wystarczy przeczekać, aż temperatura dziecka się ustabilizuje. Jeśli jednak wystąpią jakieś dodatkowe, niepożądane objawy, np. w postaci biegunki, wymiotów lub sztywności karku, to niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

Jak walczyć z dziecięcą gorączką?

Niewysoką gorączkę lub tzw. stan podgorączkowy, można spróbować zwalczyć domowymi sposobami. Pomocne mogą okazać się chłodne okłady na czoło i kark, kąpiel w wodzie niższej średnio o 2°C w porównaniu do temperatury ciała dziecka oraz podawanie maluszkowi naparów powodujących pocenie. Takie napary można przygotować np. z malin, czarnego bzu lub lipy. Jeśli jednak gorączka wzrośnie lub też stan podgorączkowy będzie się utrzymywał przez dłuższy czas, to warto podać dziecku leki, które obniżą jego temperaturę.

Czym zbijać dziecku temperaturę?

Leki na ból i gorączkę u dzieci https://gemini.pl/kategoria/dziecko/zdrowie-dziecka/bol-i-goraczka mogą zawierać paracetamol lub ibuprofen. Obie te substancje są doskonale przebadane i dają bardzo dobre efekty zarówno w walce z bólem, jak i gorączką. Warto wspomnieć, że ibuprofen wykazuje dodatkowo działanie przeciwzapalne. Leki przeciwgorączkowe dla dzieci przyjmują różne formy – najpopularniejszą, i według większości rodziców najwygodniejszą w podawaniu, są syropy. Jeśli jednak dziecko jest trochę starsze i nie ma problemów z połykaniem, można podać mu tabletkę. Podając dziecku jakikolwiek lek przeciwgorączkowy należy pamiętać, że jego dawkę należy przeliczyć na masę, a nie na wiek maluszka.

Pierwszą substancją, po którą należy sięgnąć walcząc z gorączką, jest paracetamol, który można podawać dzieciom już w pierwszych dnia życia (oczywiście o ile jest to potrzebne). Ibuprofen natomiast można podawać maluszkom, które ukończyły trzeci miesiąc życia. Po leki zawierające tę substancję należy sięgnąć w sytuacji, w której podanie paracetamolu nie daje pożądanych rezultatów. Na koniec warto przypomnieć, że kiedy dzieci gorączkują, należy pilnować, żeby się nie odwodniły. Dlatego też, jeżeli twoja pociecha ma gorączkę, koniecznie pamiętaj o tym, żeby odpowiednio ją nawadniać, najlepiej wodą. Płyn należy podawać w niewielkich porcjach co 15-20 minut.

Materiał zewnętrzny

Nowoczesny sprzęt okulistyczny

Redakcja zdrowieja.pl

Zdrowieja.pl to blog stworzony z myślą o wszystkich, którzy pragną żyć zdrowo, wyglądać pięknie i czuć się dobrze. Nasza redakcja to zespół entuzjastów zdrowego stylu życia, mody oraz urody, którzy z pasją dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?