Rodzice, których dzieci są jeszcze małe borykają się z wieloma problemami związanymi z ich pociechami. Często wielu z nich narzeka na zbyt mały apetyt małego człowieka. Jednak są takie sytuacje, w których problem jest odwrotny i dziecko stale prosi o więcej jedzenia.
Otyłość – współczesna choroba cywilizacyjna
Nie da się ukryć, że problem otyłości wśród społeczeństwa narasta. Widać to gołym okiem na ulicach, w centrach handlowych i innych obiektach użyteczności publicznej. Co druga osoba ma nadwagę, a w części przypadków jest to nadwaga zagrażająca życiu i zdrowiu. Najsmutniejsze jest to, że coraz więcej dzieci boryka się z tym problem. A przecież to my dorośli je karmimy.
Kształtujmy kubki smakowe
Wychowując dziecko należy zwrócić dużą uwagę na to co je. A je tylko to co mu podasz. Bardzo ważnym jest, aby wykształcić u dziecka dobre nawyki żywieniowe. Proces ten zaczyna się już po narodzinach dziecka.
Niezwykle istotnym jest, by nie rozszerzać diety zbyt wcześnie oraz by posiłki dziecka, co najmniej do pierwszego roku życia nie były dosalane.
Co robić, gdy dziecko ma zbyt duże łaknienie
Jako rodzic lub opiekun, najlepiej widzisz, czy Twoja pociecha rzeczywiście ma problemy z apetytem. Najwyraźniejszym tego objawem jest zwiększona masa ciała. Wtedy gołym okiem widać, że jest problem.
Na początku, warto zwrócić uwagę na zwyczaje żywieniowe panujące w rodzinie. Być może nadmierny apetyt spowodowany jest brakiem jakiś składników w diecie dziecka. Jeżeli posiłki nie są odpowiednio skomponowane należy to zmienić.
Drugim ważnym czynnikiem są pory jedzenia. Dziecko, tak jak człowiek dorosły powinno jeść 5 razy dziennie.
Zwróć uwagę na przekąski jakie pochłania pociecha. Czasami mogą to być prawdziwe bomby kaloryczne, które prowadzą do otyłości
Jeśli nie czujesz się pewnie w temacie odżywiania, nie wiem co taki maluch powinien jeść i w jakich ilościach to zasięgnij pomocy u dietetyka. Zaplanuje on profesjonalną dietę, zgodną z upodobaniami dziecka i odpowiednio zbilansowaną.
Zdrowie jest najważniejsze
Nie myśl, że jesteś złym rodzicem ograniczając dziecku posiłki. Kiedy zacznie jeść lepiej, samo poczuje się silniejsze.
Jeżeli problem nie ustąpi, a dieta będzie na prawdę źle przyjmowana, pamiętaj, że zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Wykluczy on istnieje innych, medycznych przyczyn nadmiernego apetytu. Mogą się one pojawiać przy problemach hormonalnych lub innych bardzo rzadkich chorobach.
Prawidłowe odżywianie to zdrowy organizm.