Nietolerancje pokarmowe to zmora naszych czasów. Z roku na rok przybywa osób, które mają nieprzyjemne objawy i dolegliwości po zjedzeniu określonych produktów. Warto przyjrzeć się dokładniej swojemu jadłospisowi i zidentyfikować te składniki i produkty, po których czujemy dolegliwości bólowe brzucha, wzdęcia, kłopoty z wypróżnianiem czy skórne reakcje alergiczne. Aby mieć całkowitą pewność, że cierpimy na nietolerancje pokarmowe warto zrobić test z krwi, który da nam pełny obraz sytuacji.
Do produktów, które wywołują reakcje alergiczne i niepożądane symptomy ze strony układu pokarmowego należą gluten oraz laktoza.
Czym jest gluten?
Gluten to białko występujące w większości popularnych zbóż: pszenicy i jej odmianach, życie i jęczmieniu. Występuje on w większości produktów, które duża część społeczeństwa spożywa regularnie każdego dnia tj. w pieczywie, makaronach, niektórych kaszach, ale także w wielu produktach przetworzonych (np. gotowych daniach z puszki czy parówkach). Dzięki glutenowi wypieki uzyskują pożądaną konsystencję i smak.
Czym jest laktoza?
Laktoza to jeden ze składników mleka – występuje przede wszystkim w mleku krowim. Związek ten jest węglowodanem, ale w porównaniu do innych popularnych cukrów (np. sacharozy) jest znacznie mniej słodki. Laktoza ulega rozkładowi na cukry proste w jelicie cienkim przy pomocy enzymu zwanego laktazą. Nietolerancją laktozy nazywamy stan, kiedy organizm nie może w pełni rozkładać i wchłaniać laktozy, co w konsekwencji prowadzi do wielu przykrych dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Dieta bez laktozy i glutenu – fakty i mity
Dieta wyłączająca produkty mleczne oraz zbożowe (zawierająca gluten) jest obecnie jedną z najchętniej stosowanych diet, zwłaszcza u kobiet. Jej wprowadzenie niemal natychmiastowo poprawia jakość i komfort życia. Dieta bez laktozy i glutenu nie jest skomplikowana czy droga. Ważne jest, aby znać wszystkie zamienniki dla laktozy i glutenu i bez obaw można przygotowywać niemal wszystkie posiłki. Faktem jest, że na początku należy przyzwyczaić się do nowych, nieco odmiennych smaków – nie da się ukryć, że chleb bezglutenowy smakuje nieco inaczej i ma inną konsystencję. Mitem jest, że dieta bez laktozy i glutenu jest nudna i mało zróżnicowana. Wprost przeciwnie. Jest nie tylko bardzo urozmaicona, ale do tego dużo zdrowsza i łatwiej przyswajalna dla organizmu. Obecnie na rynku zdrowej żywności znajdziemy wiele zdrowych zamienników glutenu czy laktozy, nie jest dziś problemem zakup mleka roślinnego czy mleka bez laktozy, a także bezglutenowej mąki czy kasz pozbawionych tego alergenu.