Pieczenie w żołądku to dość nieprzyjemny objaw powodujący spory dyskomfort i niepokój. Nie należy go lekceważyć. Pieczenie w żołądku może być sygnałem, że w układzie pokarmowym dochodzi do poważnych nieprawidłowości. Jak pozbyć się tej dolegliwości?
Skąd się bierze pieczenie w żołądku?
Bardzo częstą przyczyną odczuwania uciążliwego pieczenia w jamie brzusznej jest refluks żołądkowo-przełykowy. Schorzenie to polega na cofaniu się treści pokarmowej, która zawiera kwas solny i enzymy trawienne, czego rezultatem jest silne palenie w żołądku oraz zgaga. Inny powszechny powód dolegliwości związanej z nieprzyjemnym pieczeniem i kłuciem to pojawienie się wrzodów. Do chorób, które odpowiadają za tego typu objawy, możemy zaliczyć też stan zapalny błony śluzowej żołądka, nowotwór, a często nawet przepuklinę i raka przełyku. Palenie w brzuchu bywa efektem kamicy, zapalenia trzustki i dróg żółciowych. Trzeba także pamiętać, że pieczenie w żołądku to dolegliwość, która nierzadko występuje również u osób cierpiących na problemy o podłożu kardiologicznym. Objaw pojawia się m.in. przy zawale mięśnia sercowego.
Co robić, by ograniczyć pieczenie w żołądku?
Pieczenie w żołądku wymaga konsultacji z lekarzem, który często już na podstawie samego wywiadu z pacjentem jest w stanie określić przyczynę problemu. W przypadku osób, u których dolegliwość wywołana jest wrzodami lub refluksem, konieczne jest wdrożenie nowych zasad żywienia. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na objętość i temperaturę dań, a także porę spożywanych posiłków. Kolacja nie może odbyć się zbyt późno, tzn. mniej niż 2 godziny przed planowanym pójściem spać. Dieta powinna być zdrowa i zbilansowana. Nie należy jeść zbyt szybko ani spożywać napojów gazowanych, cytrusów, przetworzonej żywności, fast foodów oraz produktów, które powodują nadmierne wydzielanie śliny. Przykładem są tu przede wszystkim słodycze, zwłaszcza cukierki, lizaki i gumy do żucia. Dodatkowo ważne jest zrezygnowanie palenia papierosów i picia alkoholu oraz kawy. Warto zadbać też o prawidłową masę ciała. Nadwaga i otyłość to bardzo częsta przyczyna chorób wywołujących pieczenie w żołądku. Dobrym pomysłem jest też zwrócenie uwagi na pozycję podczas snu. Specjaliści sugerują, aby wypoczywać na lewym boku, z lekko uniesioną głową. Z kolei bezpośrednio po posiłku trzeba unikać pozycji leżącej. Pacjent powinien również skonsultować z lekarzem listę zażywanych leków. Niektóre środki mogą powodować nieprawidłowości objawiające się paleniem w jamie brzusznej.